Společné podnikání Václava Dvořáka a Aloise Kuby začalo koncem 20. let, kdy se mladí absolventi České státní průmyslové školy v Brně po několikaleté praxi u brněnských stavitelů rozhodli založit vlastní stavitelskou firmu. Zpočátku se jejich stavební činnost z finančních důvodů orientovala spíše na malé rodinné domy, později ale prosluli hlavně stavbou množství nájemních domů v lokalitě Veveří směrem na sever od městského centra.
Jednou z prvních velkých realizací byl blok nájemních domů na rohu ulic Kotlářské a Botanické, na který později navázaly i domy v Bayerově ulici. Od počátku společné činnosti kladli oba stavitelé důraz na kvalitní řemeslné provedení a také architektonický návrh, který zajišťoval Aloisův bratr architekt Vilém Kuba. Jejich realizace se vyznačovaly řadou inovací týkajících se dispozice i technického vybavení. Domy měly ústřední topení, samozřejmostí byl výtah již u třípatrových domů a vlastní hygienické zařízení u jednopokojových svobodáren, stavby byly také vybaveny domácím telefonem a shozy na odpad.
Důležitou součástí domů v Kotlářské, Botanické a Bayerově ulici je městotvorný prvek komerčně využitelných parterů. Právě v domě v Kotlářské ulici č. 22 se nacházela projekční kancelář firmy Dvořák a Kuba, jejichž společná činnost skončila na počátku 30. let. Přestože se osamostatnili, kvalitní stavební produkce těchto stavitelských osobností pokračovala. V současné době je však řada těchto objektů zničena nevhodnou úpravou a zateplováním fasád. Subtilní okenní rámy jsou vyměňovány za robustní plastová okna a jednolitost uličních průčelí je narušena různobarevnými pastelovými nátěry. Mizí také opaxitové obklady a atypická schodišťová okna.
PH