V druhé polovině 20. let, kdy byl Bohuslav Fuchs již uznávaným architektem, se rozhodl pro stavbu vlastního rodinného domu v blízkosti České úřednické čtvrti v Žabovřeskách.
Dvoupatrový dům tvoří urbanistický celek se sousedním objektem v nároží ulic Hvězdárenské a Tůmovy. Ústředním prvkem dispozice jsou dvě protilehlá schodiště, půlící kubickou hmotu na dvě části s různými výškovými úrovněmi. Na hlavní vstup z Hvězdárenské ulice navazuje schodiště, které zpřístupňuje autorův ateliér s kanceláří v prvním patře. Točité schody v zadní části dispozice propojují obytný prostor v přízemí, knihovnu na galerii, privátní druhé patro a střešní terasu. Fuchs kladl důraz na moderní technické vybavení domu, ke kterému patřila např. kuchyň frankfurtského typu, navržená rakouskou architektkou Margarete Schütte-Lihotzky. Tato místnost vybavená nejnovějším kuchyňským zařízením, které Fuchs doplnil o oboustranně otvíratelný příborník, umožňovala servírování pokrmů z kuchyně přímo do jídelny. Také ostatní nábytek v domě byl především vestavěný a provedený podle architektova vlastního návrhu. Z vnitřních prostor je nejpůsobivější obytná hala s galerií, otevřená přes dvě podlaží, do níž vstupuje světlo prosklenými dveřmi na balkon a luxferovými stěnami. Koncepce haly vycházela z Le Corbusierova návrhu otevřeného obytného prostoru s ideální orientací a osvětlením prosklenou stěnou, jak to specifikoval v návrhu typového domu Citrohan.
V roce 1929 skončilo Fuchsovo působení v pozici hlavního městského architekta a založil si vlastní ateliér. Prostor, který si k tomuto účelu navrhl ve vlastním rodinném domě, mu přestal kapacitně vyhovovat, vilu proto propojil se sousedním domem, kde si zřídil velkou projekční kancelář. V nedávné době proběhla rekonstrukce Fuchsova vlastního domu, jehož subtilní elegance byla narušena výměnou oken a zateplením fasády.
LV