Žabovřesky 1900–1918
Stezka Žabovřesky začíná při hranici původního katastru města, kudy vedla obchodní cesta k hradu Veveří. Území kolem Tábora bylo od konce 19. století postupně zastavěno nájemními domy, z nichž nejvýraznější je nárožní dům Antonína Müllera.
Bývalou obchodní cestu, dnešní Minskou ulici, lemují po levé straně zajímavé realizace menších rodinných domů a kino Lucerna (původně Bio Aladin). Symbolem rozvíjejících se Žabovřesk byla školní budova na Sirotkově ulici a malá kaplička místního stavitele Němečka v samém jádru obce.
Druhá část trasy se tematicky liší, představuje dva samostatně koncipované stavební záměry v okolí dříve Císařského, dnes Wilsonova lesa. Na úpatí kopce si na počátku 20. století koupil několik pozemků architekt Dušan Samo Jurkovič s ideou realizovat zde uměleckou kolonii podle vzoru z německého Darmstadtu. Iniciační stavbou měla být jeho vlastní vila s ateliérem, kde pořádal výstavy a společenská setkání. Nezaměnitelná stavba s prvky lidové architektury je dnes přístupná veřejnosti. Nakonec zde Jurkovič realizoval pouze svoji a sousední vilu.
Stezka pak vede cestou lesem na jeho horní okraj, kde byla ve druhém desetiletí 20. století z iniciativy Úředního stavebního družstva v Brně budována tzv. česká úřednická čtvrť, s řadou rodinných domů od architekta Valentina Hrdličky, která měla být politickou a architektonickou reakcí na tzv. německou úřednickou čtvrti (Beamtenheim) vyrůstající od konce 19. století na svahu Žlutého kopce.
Lucie Valdhansová
Název
Žabovřesky 1900–1918
Délka
2,5 km
Počet objektů
18
Začátek stezky
Veveří 2214
První objekt
U Zlaté žáby (nájemní dům Antonína Müllera)
B078
GPS
Stáhnout jako GPX soubor
Stáhnout jako KML soubor