Areál budov Krajské veterinární správy byl navržen roku 1954 architektem Vladimírem Benešem, tehdejším pracovníkem brněnského Agroprojektu, o rok později byla započata jeho výstavba. Na pozemcích při Palackého třídě v Brně-Řečkovicích vznikla hlavní trojkřídlá osově souměrná čtyřpodlažní budova s valbovou střechou, menší budovy patologie a stájí.
Uliční průčelí hlavní budovy je pojato velmi jednoduše. Lehce předsazené středové křídlo je zvýrazněno nízkým schodištěm vedoucím k trojici prosklených dveří, které tvoří hlavní vstup krytý pomocí střídmého balkonu v patře. Na průčelí směřujícím do dvora se uplatňují krátká boční křídla s velkorysými, téměř nečleněnými vnitřními prostory a přízemní krček s prosklenou stěnou a předsazeným portálem, který spojuje hlavní budovu s menším přízemním objektem. Tento malý pavilon patrně původně sloužil jako zázemí pitevny. Má jednoduchou podélnou dispozici a spočívá na zděné terase, jež směrem do dvora vytváří základ pro krytou venkovní předsíň s cihlovými pilíři. Nádvoří Krajské veterinární správy uzavírá přízemní objekt bývalých stájí situovaný severozápadním směrem. Všechny zmiňované objekty rozšiřující administrativní a laboratorní zázemí hlavní budovy jsou zastřešeny valbovou střechou, což z celého komplexu vytváří kompaktní celek.
Areál byl v pozdějších letech rozšířen o další objekty vybudované v jihovýchodní části pozemku, čímž vzniklo plně uzavřené nádvoří. Přebudován byl i objekt původních stájí, který v současné době slouží jako zázemí knihovny a detašovaného pracoviště Státní veterinární správy Olomouc.
Funkčně podobný, avšak rozsáhlejší komplex budov určený pro veterinární výzkum navrhl Beneš mezi lety 1955–1958 i pro Státní ústav veterinárního lékařství v nedaleké Hudcově ulici v Brně-Medlánkách. Z hlediska dobové architektonické produkce se však podoba tohoto areálu jeví, oproti tradičně vyhlížející Krajské veterinární správě, jako progresivnější.
ŠB