Pozdně secesní nájemní dům v nároží ulic Francouzská a Stará patří mezi významná díla brněnského stavitele Roberta Kruga st. Tento stavební podnikatel se narodil v Novém Jičíně a od roku 1900 působil v Brně. (Ve stavitelské profesi později pokračoval jeho syn Robert Krug ml., * 1909.) Jeho nájemní domy jsou svébytným příspěvkem v hledání nového stylu kolem roku 1910. Krug patřil mezi autory, kteří se odklonili od radikální secese i moderny a ve formách svých staveb se opětovně vraceli k historizujícímu projevu. Podoba jeho staveb tak vyjadřuje snahu o propojení historizujících tradic a dobově aktuálních forem. Nájemní dům na exponované nárožní parcele vznikl v roce 1911 podle Krugova návrhu na místě staršího zbořeného domu a stavitel byl rovněž jeho majitelem. Stavba tak byla nejen výsledkem Krugova podnikatelského úspěchu, ale zároveň i manifestací jeho stavitelských dovedností.
Dvoukřídlý čtyřpatrový nárožní dům má čtyřosé průčelí směřující do ulice Staré a tříosé do ulice Francouzské. Působivé hmotové řešení bylo zvoleno tak, aby vyniklo pohledově exponované nároží, do nějž je vložena monumentální půlválcová věž završená helmicí. Průčelí je vertikálně i horizontálně členěno s ohledem na tradiční palácové schéma. Pomocí průběžných balkonů s balustrádou je jasně oddělena soklová zóna, bel-étage a hmotově odlehčené nejvyšší patro. Monumentální vertikalitu zvýrazňuje vysoký pilastrový řád a v dominantní středové partii z plochy vystupují trojboké arkýře a dodávají celé kompozici výraznou plasticitu. Rovněž v nápadném štukovém dekoru, který kombinuje stylizované geometrické i vegetabilní prvky v pestrých sestavách, jsou využity převážně historizující či klasicizující motivy, například kruhové terče či rozety s listovými festony, rolverkové kartuše, mohutné květinové koše či dekorativní vázy. Vstup z ulice Staré zdůrazňuje dekorativní portál, který spojuje nejrůznější klasicizující prvky do jednoho celku způsobem, který nezapře smysl pro experiment provázející hledání a nalézání dobově aktuální polohy historizujícího stylu.
Po první světové válce se novými majiteli domu stali manželé Roland a Anna Zifferovi.
Stavba v současnosti stále slouží jako bytový dům, s dnes bohužel nevyužívaným obchodním prostorem, a ačkoli dveřní a okenní výplně i barevnost fasády byly pozměněny, dům si zachovává svůj původní pozdně secesní charakter.
Pavla Cenková