Bohuslav Fuchs, který společně s Jaroslavem Gruntem vytvořil urbanistický koncept kolonie Nový dům, je také autorem trojdomu na rohu ulic Petřvaldské a Bráfovy. Ten je ukázkou minimálního typu rodinného domu, který měl nabízet obyvatelům moderně vybavené bydlení za co nejnižší cenu.
Hmotu stavby tvoří dlouhý kvádr rozdělený na tři stejně velké dvoupatrové obytné jednotky. K jedné z nich je na rohu připojen menší kubus sloužící v přízemí jako garáž, v patře je umístěna pracovna a na ploché střeše se nachází terasa. Kromě této přístavby jsou dispozice domků zcela totožné. Do přízemí byly situovány obslužné a skladové prostory sklepa, prádelny a pokoje pro služebnou. První patro bylo obytné a tvořila jej kuchyně, malá pracovna a jídelna, která sloužila jako hlavní obytný prostor. Ložnice rodičů i dětí byly společně s koupelnou a šatnou umístěny do druhého patra.
Bohuslav Fuchs se snažil o vytvoření levného prototypu individuálního bydlení a jeho zpřístupnění širokým vrstvám obyvatel. Velký důraz kladl na inovaci dispozice, např. jasné funkční rozvržení na pracovní kuchyň, odpočinkový obývací prostor a oddělené ložnice určené pouze ke spaní, což v této době nebylo zdaleka samozřejmostí. Fuchsovy domy byly v minulosti několikrát přestavěny. Nedávno došlo k necitlivé výměně oken a k dalším stavebním zásahům, přestože jsou objekty památkově chráněny.
LV