Areál brněnské Dětské nemocnice otevřený v roce 1954 odkazuje svou koncepcí, urbanistickým řešením i architektonickým zpracováním velice silně k meziválečné funkcionalistické tradici města. Architekt Bedřich Rozehnal vytvořil na svažujícím se území nad Lužánkami na okraji Černých Polí, v místě původní dětské nemocnice z konce 19. století, mimořádně promyšlený nemocniční blok koncipovaný na základě výzkumu reálných zkušeností lékařů a pacientů s výrazným lůžkovým křídlem o půdorysu písmene Y. Areál bezpochyby představuje jednu z nejlepších soudobých realizací v Brně, vzniklou navíc v období sílícího socialistického realismu, který modernistickým tendencím rozhodně nepřál. Po několika letech používání bylo nutné přidat další moderní lékařská pracoviště, a tak byla Rozehnalova nemocnice tvořící jeden propojený blok o několika navazujících křídlech doplněna v šedesátých letech o nový samostatně stojící pavilon II. patologicko-anatomického ústavu.
Dvojice architektů Karel Volavý (autor pavilonu JIP psychiatrické nemocnice v Černovicích či polikliniky Slovnaft v Bratislavě) a Eduard Říha zformovala doplňující lékařský ústav do podoby třípodlažní budovy o půdorysu písmene L, která na západě podél Kunzovy ulice navázala na Rozehnalovu nemocnici. Ústav má výrazně horizontální ráz díky vizuálnímu oddělení jednotlivých pater – poslední podlaží orientované do ulice charakterizuje předstupující světle omítaný pás s americkými okny a barevně kontrastními hnědými meziokenními partiemi. Jasná linie trojitých oken v předsazeném arkýři v úrovni prvního poschodí společně se subtilním, mírně zatočeným vstupním schodištěm vyvedeným až na ulici dominují východnímu průčelí. Přízemí domu a část prvního patra celoplošně obkládají hnědé kachle, které vytvářejí hlavní barevný akcent celého objektu. Vnitřní schodiště umístěné ve spojovací části dvou křídel budovy osvětluje série kratších okenních pásů.
Původní architektonický výraz ústavu využívaného dodnes pro lékařské účely jako Centrum molekulární biologie a genové terapie je stále dobře patrný. Dodatečným stavebním úpravám v podobě kompletní výměny oken a lehkých prosklených vstupů za nové plastové se však přesto neubránil.
KE