Architekt Jindřich Kumpošt se v době bytové nouze a světové hospodářské krize ve 20. a 30. letech 20. století začal jako jeden z prvních aktivně zabývat otázkou minimálního bydlení pro sociálně slabé rodiny. Jeho četné realizace obytných domů na území Brna byly podloženy studiem sociologických, technických a ekonomických otázek bydlení, navíc se na častých cestách po hlavních světových metropolích seznámil s městskou organizací zástavby těchto bytových domů.
Dům v Celní ulici č. 5 z roku 1923 představuje ranou podobu tohoto typu minimálního nájemního objektu. Fasádu domu na jednoduchém obdélném půdorysu se sedlovou střechou tvoří z ekonomických důvodů pouze režné zdivo. Ve třech podlažích tvořených třemi trakty se středovou chodbou se nacházelo kolem padesáti obytných jednotek. Chodba byla koncipovaná jako společná předsíň, každý byt tvořila jedna obytná místnost s kuchyňským koutem odděleným prosklenou příčkou a zádveří s toaletou. Lázeň byla umístěna ve středu dispozice naproti schodišti a byla společná pro celé patro, stejně jako balkony na obou koncích chodby.
V dnešní době je dům ve vlastnictví bytového družstva, které zde nechalo provést půdní vestavby větších bytů s terasami orientovanými do vnitrobloku. Ostatní byty mají nadále charakter minimálního bydlení, pouze u některých jednotek došlo k dodatečné vestavbě koupelen.
PH