Výstavba školských zařízení dosáhla v brněnském prostředí značného boomu v poválečném období a byla silně vázána na místní funkcionalistickou tradici a její teoretická východiska. Nové základní školy stejně jako mateřské školy byly spojovány převážně s výstavbou sídlištních komplexů. I přesto že se u těchto staveb uplatňovala jistá forma typizace, lze zejména mezi těmi navrženými v šedesátých letech najít mnoho kvalitních příkladů. Jedním z nich je mateřská škola Lízy Čajkinové (pojmenovaná po známé sovětské partyzánce a hrdince) od architekta Miroslava Dufka, žáka Bohuslava Fuchse a Bedřicha Rozehnala.
Dvoupatrová budova mateřské školy v ulici Nádvorní koncipovaná jako volně stojící vila v zahradě byla určena pro 120 dětí rozdělených celkem do čtyř oddělení. Vstupní část kolmo orientovaná k budově základní školy od Bohuslava Fuchse zahrnuje halu s šatnami, hospodářské a administrativní zázemí. V centrální části obou poschodí jsou situovány společné herny rozšířené o zastřešené terasy, které leží na průsečíku obou křídel a svírají mezi sebou tupý úhel. Lodžie nacházející se na bočním průčelí prosvětlují vnitřní prostory ložnic jednotlivých oddělení a vytvářejí příjemný komunikační prvek mezi interiérem a exteriérem.
Mateřská škola nabízela svým žákům nadstandardní vybavení, jako byla sauna nebo herna s loutkovým divadlem. Pro venkovní aktivity bylo možné využívat velkorysou zahradu s brouzdalištěm. Ačkoli bylo v nedávné době provedeno zateplení obvodového pláště a došlo k výměně dřevěných oken za plastová, na původním svébytném výrazu to stavbě nikterak neubralo.
LH