V roce 1937 se Oskar Poříska společně s Miloslavem Kopřivou, zúčastnil vyzvané architektonické soutěže na návrh biskupského gymnázia s konviktem v Barvičově ulici. Byl jedním z pětice architektů, jež byli osloveni brněnským biskupstvím. Mezi projekty Klauda Madlmayera, Vladimíra Fischera a Miroslava Kopřivy byl vybrán Pořískův návrh a architekt byl vyzván, aby spolu s pražským architektem Janem Chomutovským vypracovali jeho finální podobu. Oskar Poříska touto svou prací plynule navázal na své dřívější projekty školních budov. V nich, stejně jako u biskupského gymnázia, čerpal inspiraci především z holandské moderní architektury. Bylo dbáno na umístění škol v co největší možné vzdálenosti od ruchu komunikací, v ideálním případě v parku či zahradě. Důraz byl kladen také na hygienické prostředí školních prostor, třídy byly vybaveny umyvadly. V projektech se počítalo s byty pro učitele a školníka.
Rozsáhlý komplex biskupského gymnázia se nachází na samém vrcholu jednoho z brněnských kopců a tvoří tak dominantu Brna od západu. V jeho bezprostředním okolí se rozprostírá Masarykova čtvrť a Wilsonův park. Jedná se o železobetonovou stavbu s půdorysem ve tvaru latinského kříže. Sestává z tří až čtyřpodlažních mohutných křídel hranolových objemů a je kryta nízkými valbovými střechami. Nejdelší křídlo, které směřuje k severozápadu, tvořilo konvikt s chodbami dobře osvětlenými přirozeným světlem. Na druhou stranu, směrem k městu vybíhá kaple, dnešní prostorná aula. Je završená věží strukturovanou betonovými rámy, která však nikdy nebyla dokončena. Křídla jsou propojena v centrálním prostoru, tvořeným halou se schodištěm, jež představuje hlavní komunikační linku objektu. V exteriéru je tento prostor čitelný díky celoplošnému zasklení. Vnitřní dispozice je s výjimkou kaple důsledně dvoutraktová. Třídy jsou osvětleny typizovanými okny jdoucími na fasádě v těsném sledu za sebou. Vytváří tak členitý horizontální ráz exteriéru budovy. Dnes škola disponuje několika cvičebními sály a prostorem pro tělocvičnu, umístěnou v suterénu. Zde se rovněž nachází prostory pro školní jídelnu a technické zázemí. Byty pro profesorský sbor byly ve větší míře nahrazeny odbornými učebnami.
Stavba byla započata již v roce 1938. Slavnostního otevření se však dočkala, díky válečným událostem, až v roce 1947. Po nuceném uzavření školy komunistickým režimem v roce 1950, byla budova předána Vojenské škole Jana Žižky. Později byla do budovy umístěna Stavební fakulta VUT. Návrat k původnímu účelu komplexu proběhl až v roce 1991. Dnešní oficiální název instituce je Biskupské gymnázium Brno a zřizovatelem je, stejně jako tomu bylo na samém počátku vzniku, Biskupství brněnské.
Hana Chybíková (studentka Semináře dějin umění FF MU)