Palčivou otázku bytové nouze po první světové válce se v první polovině 20. let pokoušela řešit brněnská městská stavební kancelář, která mimo jiné hledala způsob, jak za minimum nákladů postavit maximálně komfortní rodinné domy. Touto problematikou se současně zabývalo několik brněnských architektů, mezi nimi Jindřich Kumpošt, Jaroslav Grunt a také Bohuslav Fuchs.
V Barvičově ulici bylo roku 1923 na základě projektu posledně jmenovaného architekta postaveno šest menších řadových rodinných domů, které jsou kryty společnou valbovou střechou. Toto řešení umožňovalo snížit nejen náklady na výstavbu, ale i náklady na provoz domů, jejichž těsným semknutím se docílilo lepší tepelné izolace. Interiér dvoupodlažních staveb byl řešen velmi racionálně tak, aby pojal tři obytné místnosti.
Ačkoliv jsou tyto domy navrženy s důrazem na minimální náklady s co nejefektivnějším využitím, nezapomněl jejich architekt ani na estetický účinek, který se projevuje především v reliéfním dvoubarevném řešení fasády, kdy byla plasticky i barvou akcentována prázdná plocha nad vstupem do domu. Kvůli pozdějším rekonstrukcím je však zmíněné dvoubarevné řešení fasád již minulostí.
LV